Island - krajina extrémov

Island - krajina extrémov

Nehostinný kraj plný extrémov – ľadovcov, horúcich termálnych prameňov, poníkov a milých ľudí. S prvým vánkom ucítite ráz krajiny. Stromy tu však nehľadajte. Ak nájdete dva stromy pri sebe, môžete si povedať, že ste navštívili les. O tom, že Island je rozvitá zem niet pochýb. Osobitý výraz jej bezpochyby dávajú Islandské sopky, ktorých úbočia sú pokryté ostrými skalami. Hlavnou dominantou sú sopky spolu so skalami sopečného pôvodu pokrytými lišajníkmi, machmi a trávami.

Počas jazdy autom uvidíte rôzne sfarbenie krajiny, od zelenej, šedej po čiernu. Popri cestách je sfarbenie zelenšie , ale v pozadí sú hory pokryté snehom či dokonca ľadovcom. Človek môže natrafiť na sopečné pohoria či útesy ako je napr. Dyrhólaey. V týchto skalných výbežkoch a puklinách sa dajú vidieť trollovia, elfovia, škriatci či samotné Sauronove oko :). Ďalším unikátom sú ľadovce a ľadovcové zátoky Jökulsárlón, kde sa jeho modrasté kryhy stretávajú s temnou hladinou zátoky a vytvárajú tak dokonalú pastvu pre oči.

Skvostom ostrova sú vodopády, do ktorých priteká voda z ľadovcov. Kaskády padajú z veľkej výšky a ich závoj hmly so slnečným svetlom vytvárajú dvojité dúhy. Seljalandsfoss môžete obísť aj z vnútra, ďalšie sa ukrývajú v skalnej dutine, cez ktorú môžete prejsť a budete stáť zoči voči tejto sile prírody. Pomyselnou čerešničkou na koniec sú miesta Gullfoss alebo Dettifoss, ktorých masívne burácanie vody počujete už zďaleka. Sopky na Islande zanechali po sebe stopy v podobe gejzírov, bahenných jazierok, sírnych výbuchov a soli všetkých farieb.

Počasie na Islande je plné extrémov. Môže sa stať, že v priebehu hodiny zažijete všetky ročné obdobia. Veľmi záleží, kedy sa na Island vyberiete. Od júna do septembra je počasie stabilnejšie, ale toto obdobie by sa rozhodne letom nazvať nedalo. Skôr by sa hodilo pomenovanie jeseň s občasným babím letom. Musíte si zvyknúť na ďalší paradox, a tým je extrémne dlhý deň alebo extrémne dlhá noc, pričom v noci je možné pozorovať prírodné divadlo – (aurora borealis). Polárna žiara na Islande je veľmi populárne nebeské divadlo. Vzniká pri vstupe slnečného vetra do atmosféry, teda elektróny a protóny reagujú so vzdušným kyslíkom a ozónom.


Ľudí na Islande spája predovšetkým drsnosť zeme. Pri spoznávaní jeho krás, Vám pomôžu islandské mapy a miestny ľudia, ktorí sú priateľský, radi sa zabávajú a slovo kriminalita vo svojom slovníku nepoznajú.

Skúsili ste už fermentovaného žraloka alebo veľrybie mäso. Za zmienku stojí „snack ku telke“ vo forme vysušených rýb či ich tradičná chuťovka zvaná skyr. Dá sa kúpiť aj na Slovensku, ale skyr kúpený na Islande je jednoducho iná liga. Ak by ste ho chceli vyskúšať, za túto pochúťku zaplatíte do 500 ISK (islandská mena), ktorej kurz je 139 ISK za 1€. Teda v prepočte za snack zaplatíte 3,60 €.

Na záver treba dodať, že Island nie je krajina pre každého. Človek si musí zvyknúť na typické islandské počasie, dlhé noci alebo dlhé dni a na prírodu takmer bez stromov. Na druhú stranu odmenou mu budú milí ľudia, čistá, neskrotená a rôznorodá príroda, ktorá Vás od rána do večera neprestane udivovať.