Zaujímavosti Moskvy - kam sa ísť pozrieť v Moskve

Zaujímavosti Moskvy - kam sa ísť pozrieť v Moskve

Druhé najväčšie mesto Európy s 12 miliónmi obyvateľov ponúka množstvo zaujímavostí. Aby ste navštívili väčšinu najúžasných pamiatok v Moskve, potrebovali by ste na to minimálne tri mesiace. My vám však ušetríme čas a ponúkneme vám výber toho najzaujímavejšieho z Moskvy, čo si stihnete pozrieť aj v priebehu pár dní.

Moskovský Kremeľ

Je to najväčšia doteraz fungujúca pevnosť Európy. Za múrmi dlhými 2 235 metrov sa ukrýva 5 námestí, 18 budov, 20 veží a najväčší zvon a kanón, z ktorého sa nikdy nestrieľalo. Nachádzajú sa tu významné chrámy: Uspenský, Chrám Archanjela Michala, chrám Zvestovania Panny Márie (Blagoveščenski), Archanjelský chrám a ďalšie. Na Spasskej veži (názov podľa Krista Spasiteľa) sú hodiny, podľa ktorých si nastavujú miestni hodinky v celom Rusku. Keď už spomíname hodiny, nezabudnite si nastaviť správny čas - plus 2 hodiny oproti nášmu.

Moskovský Big Ben v noci

Červené námestie

Srdce ruskej metropoly je bezpochyby jej najnavštevovanejším miestom. Z tohto pôvodne trhového námestia sa rozvinula väčšina histórie mesta. Obklopujú ho “must see” pamiatky ako Kremeľ, obchodné centrum GUM, štátne Historické múzeum, Kazanský chrám či Chrám Vasiľa Blaženého (Sobor Pokrovu). Práve posledný zmienený je kvoli svojej rozprávkovej nádhere často zobrazovaný ako symbol Ruska.

Chrám Vasiľa Blaženého

Tretiakovská galéria

Nádherné umelecké múzeum založil v roku 1856 ruský obchodník a mecenáš Tretiakov. Tento nadšenec ruského umenia daroval svoju súkromnú zbierku v roku 1892 mestu Moskva. Je tu umiestnená jedna z najväčších zbierok ruského výtvarného umenia všetkého druhu.

Moskovské metro

V súčastnosti štvrté najzaťaženejšie metro na svete má viacero nádherne zdobených zastávok. Je naozaj potešením čakať na spoj uprostred bohatej výzdoby sôch, malieb, mozaik či iných umeleckých diel. S turistami sa prevezieme cez zastávky Kyjevsakaja, Pločšaja revoluciji a Tretjakovskaja.

Jedna zo zastávok moskovského metra

 

Boľšoj teatr

“Veľké divadlo” je domovskou scénou najstaršieho a najlepšieho baletného súboru - Veľkého baletu, ktorý bol založený v roku 1773. Lístky do neho stoja od 500 až do 1000 eur na osobu.

Tip na záver: Počasie v Moskve vie niekedy dobre potrápiť.  V zime je bežný aj -30ºC studený mráz, ktorý sa veľmi drsne vrýva pod kožu no a v lete zas býva Červené námestie rozpálené aj na 40ºC. S našimi turistami preto preferujeme jarné alebo jesenné termíny. Pravá ruská zima má tiež svoje čaro, preto sa s turistami sa radi zahrievame aj pri vianočnom punči