Altaj - miesto sily a neutíchajúcej prírodnej energie našej planéty. Tyrkysovej farby jazerá a rieky, stepné priestory a vrcholky hôr, šplhajúce sa do 4000 m, jedna z  TOP 10 najkrajších horských ciest sveta podľa National Geographic a dolina, ktorá silno pripomína planétu Mars. Pre milovníkov jedinečnej ruskej prírody akej niet páru vo svete je tu Altaj! 

Viza vybavíme za Vás
Ľahká turistika
Dobrodružstvo
Pamiatky
Slovenský sprievodca
Cestovanie pohodlným mikrobusom
Skupina max. 12 ľudí
Šamanské miesta

TOP Zážitky

 

 • cesta po jednej z TOP 10 ciest sveta podľa National Geographic - Čujskom trakte
 • gejzírové jazero a altajský Mars
 • srdce Altaja - Karakoľská dolina
 • petroglyfy staré 8000 p.n.l.
 • posvätné a šamanské miesta Altaja

Program:

1.deň: Odlet z Európy smerom do Barnaul s prestupom v Moskve.

2.deň: Skorý ranný prílet do Barnaul, raňajky a menšia exkurzia po Barnaul - peší výstup v Náhorný park nad riekou Ob. Nasadáme do nášho mikrobusu a vydáme sa 320 km smerom na TOP 10 krásnych ciest sveta - Čujský trakt. Po ceste navštívime Bijsk - obchodné mestečko založené Petrom I., dáme obed po ceste. Vitajte v Republike Altaj! Navštívime ešte Horno-Altajsko, kde sa vydáme na exkurziu do Národného múzeu A. Anochina. Ubytovanie a oddych.  

3.deň: Dolina Duchov a Če-čkyš

Po raňajkách sa vydáme peši do Doliny Duchov Če-čkyš, obľúbené miesto šamanov, kde odpradávna až dodnes prichádzajú vykonávať rituály spojené s prírodou. Prejdeme sa do doliny až k prameňu, k vodopádu a na vyhliadkovú plošinu. Návrat na hotel a obed. V druhej polovici dňa sa prejdeme na koni (kto sa bojí koní, môže pešo). Ďalej nasadáme do mikrobusu na exkurziu k Oroktojskému mostu do údolia rieky Katuň - hlavnej rieky Altaja. Večer nás čaká folklórny program, vyskúšate si navariť si ruské peľmeni? Budeme sa hrať národné hry, spievať častušky.

4.deň: Splav a exkurzia v dedine Čemal

Po raňajkách náš čaká splav po rieke Katuň. Nič náročné, oddych a pokoj v prírode. V druhej polovici dňa navštívime klimatického strediska Čemal, ktorého základy siahajú až do misionárskych čias Altajskej duchovnej misii v polovici 19.storočia. Čistý vzduch, ideálne klimatické podmienky umožnili zriadiť tu horské kúpele. Súčasťou je i hydroelektrická stanica a ďalšou veľkou pamiatkou oblasti je ostrov Patmos a chrám Ivana Bohoslova - najstarší v regióne. Prechádza po ostrove, po tzv. kozej cestičke, až k hydrostanici. Večer, kto si bude želať, môže vyskúšať ruskú saunu

5.deň: Srdce Altaja - Karakoľská dolina a jazerá

Vydávame sa ďalej po Čujskom trakte, prekonáme Semijský priesmyk (1717 m), na ktorom rastie cédrová tajga a dostaneme sa do posvätnej doliny - Karakoľskej - samotné srdce Altaja. V dobe bronzovej tu boli postavené záhadné megality, počas obdobia Skýtov tu pochováváli duchovných vodcov, a v súčastnosti je to tiež posvätné miesto šamanov. Tu sa pokocháme prekrásnou prírodou, navštívime pradávne pamätníky oblasti, lúku plesnicov, ktoré tu rastú v hojnom počte. Obed si dáme v altajskej osade s ochutnávkou tradičnej kuchyne za sprievodu hrdelného altajského spevu. Večer ubytovanie, večera a oddych.

6.deň: k snehovým vrcholkom Altaja

Kolesá nášho mikrobusu pokračujú po Čujskom trakte. Navštívime dnes posvätné miesto Kalbak-Taš (komplex so skalnými maľbami), pamätník staviteľom Čujského traktu, vodopády v údolí rieky Čuja, Gejzírové jazierko. Dostaneme sa na Kurajskú step, odkiaľ sa nám naskytnú nádherné výhľady na panorámy Severo-Čujského chrbta s vrchmi Aktru a Kurkurek (obe majú cez 4000 metrov). Štíty vrchov pokrýva sneh a ľadovce. Večer príchod na hotel, ubytovanie, večera a oddych. 

7.deň: Ruské Mongolsko - Čujská step

Dnes sa zoznámite s prekrásnom Čujskou stepou na hranici s Mongolskom. Obydlia takmer žiadne a pusto prázdna step s osobitým čarom. Nachádza sa vo výške 1800 až 2200 m.n.m. a zo všetkých strán je obklopená horskými chrbtami, kvôli čomu sa to vytvorila oblasť s vysokým tlakom. V podstate sa dostaneme na... Mars. Práve tak sa nazýva časť v údolí rieky Kyzyl-Čin. Údolie za milióny rokov formovania sa nadobudlo prekrásne farby, ktoré silno pripomínajú Mars. Potom čo sa poprechádzame po Marse :), sa vydáme ešte k starému jazeru, ktoré počas doby ľadovej zaplnilu celú Čujskú dolinu. V druhej polovici dňa sa zoznámime s posvätným miestom Turu-Alty, čo je v podstate chrám poklonenia sa Slnku. V jeho okolí sa nachádza veľa petroglyfov a rituálne miesta s oltárom, ktoré slúžili na oslavy jarnej a jesennej rovnodennosti. 

8.deň: Priesmyk Katu-Jaryk a dolina rieky Čulyšman

Po raňajkách sa vydávame do kaňona rieky Čulyšman. Jeden z najťažšie dostupných oblastí Altaja. Kaňon je známy prítokmi, ktoré formujú prekrásne vodopády. Červená brána je miesto, ktoré po ceste uvidíme a ide o skaly s červeným nádychom, ktoré sa sformovali minerálmi ortute - tzv. cinabarit. Ďalej jazerá Ulaganského plato, ktoré sa nazývajú mŕtvymi podĺa povesti Jefimova "Jazero horských duchov". Vydáme sa i po stopách Skýtov a nájdeme krásny perzský koberec, ktorý sa dochoval v ľade. Kulmináciou našej cesty bude návšteva priesmyku Katu-Jaryk - serpentíny do priesmyku s prevýšením 800 m. 

9.deň: Rozlúčka s Altajom 

Po raňajkách nás čaká len presun po Čujskom trakte, čo nám zaberie celý deň. Večer prídeme do Barnaul, ubytujeme sa a oddýchneme. 

10.deň: Návrat domov - let z Barnaul cez Moskvu do Viedne/Bratislavy

CENA ZAHŔŇA:

 • medzinárodnú letenku  Bratislava/Viedeň - Moskva - Barnaul - Moskva - Bratislava/Viedeň už aj s letiskovými poplatkami
 • ubytovanie v rôznych kategóriách s raňajkami
 • plná penzia
 • všetky vstupy a exkurzie na trase
 • sauna a kultúrne programy
 • všetky transfery (mikrobus) v rámci programu 
 • poistenie insolventnosti 
 • vybavenie víz do Ruska 
 • slovensky hovoriaceho sprievodcu a lokálnych sprievodcov
 • cestovné zdravotné poistenie

CENA NEZAHŔŇA:

 • vreckové a sprepitné sprievodcom a šoférom
Turnus Dátum od Dátum do Počet dní Stav Základná cena na osobu Rezervácia
ALT00 - Altaj 16.05.2020 25.05.2020 10 VOĽNÉ MIESTA 2 490,00 € Rezervovať
Altaj ALT01 16.06.2020 25.06.2020 10 VOĽNÉ MIESTA 2 490,00 € Rezervovať