Neopakovateľný zážitok z prekrásnej karalskej prírody na brehoch Bieleho mora a Severného ľadového oceánu, s pompéznym vyvrcholením v podobe pobytu na Soloveckých ostrovoch - jedinečnom komplexe ostrovov s drevenými pravoslávnymi kostolíkmi, kaplnkami, mlynmi a pustovňami kláštora, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zažite romantické prechádzky po brehoch Bieleho mora, a keď sa nám pošťastí dokonca i biele veľryby - beluchy

Slovenský sprievodca
Skupina max 16 ľudí
Letecká doprava
Viza vybavíme za Vás
Všetky transfery v cene
Pamiatky
plavba po rieke Neva

TOP Zážitky

 • svetový pamätník UNESCO - Solovecké ostrovy 
 • plavba rýchloloďou na ostrov Kiži (Kižský pogost - komplex drevených kostolov postavených z borovicého dreva bez použitia jediného klinca) 
 • čarokrásne výlety do malebných prírodných pamätníkov Karálie
 • atómový ľadoborec Lenin
 • pozorvanie belúch

Ruský Sever — jedno z posvätných miest Ruska, "Duša Ruska na Severe". Kláštory v tých najsurovejších klimatických podmienkach. Ľudia sem chodili odpradávna, nájsť seba samého, nájsť zmysel života. Solovky - najsevernejší kresťanský kláštor na svete (ako Šaolin v Tibete). Pritom sa dochoval v jeho pôvodnej forme, nedotknutý vojnami, pritom sa história Soloviek preplietala s celou históriu Ruska, pretože práve z týchto miest boli ručne ťahané prvé ruské lode po Baltickom mori do vojny proti Švédsku. V 20.storočí sa tu staval Bielomorský kanál - "stalinská stavba storočia". Tu bola vytvorená proforma pracovného tábora, ktorý bol rozšírený do Solovocekých pracovných táborov. Dochovali sa tu dokonca kamenné maľby, ktoré vyzvali veľký umelecký záujem a odrážajú duchovný svet pôvodného človeka. A nakoniec pretneme Severný polárny kruh - miesto, za ktorým slnko v lete nezapadá, a pobudneme na najsevernejšom megalopolise - v meste Murmansk. Počas mája/júna sa tu ocitneme v období bielych nocí, užívajúc si tieto dni, keď slnko ani poriadne nezapadne a už vychádza. 

 

PROGRAM:

1. deň: Priletíme do Petrohradu priamym letom z Viedne. Po ubytovaní v hoteli v centre mesta a príjemnej večeri sa zoznámime s Benátkami Severu prostredníctvom autobusovej prehliadky so zastávkami na najromantickejších a najkrajších miestach historického centra mesta.

2. deň: Posilnení raňajkami návštívime Ruské múzeum s kolekciou ruských maliarov-velikánov a nádhernou etnografickou kolekciou. Uvidíte Repina, Šiškina, Vasnecova a majstrovské diela ďalších veľkých umelcov. A naladíme sa na tému Severa v Múzeu etnografie s expozíciami, zasvätenými národom Seveta. Večer nás už čaká odchod vlakom do Murmanska. 

3. deň: vitajte na stanici Kem! Presunieme sa objednaným transferom do osady Rabočeostovsk a sadáme na tzv. teplochod - loďku na Solovky. Ubytujeme sa priamo na ostrove, poobedujeme a večer si spravíme exkurziu po Kremli kláštorného komplexu. Večeru si pripravíme spoločne na ubytovaní. (Ubytovanie zodpovedá ostrovom - jednoduché chatky). 

4. deň: V dopoludňajších hodinách nás čaká exkurzia zasvätená Soloveckému táboru (SLON), kde navštívime väznicu. Tento druh tábora bol predchodcom Gulagov v ZSSR - ako vznikol systém táborov? ako dlho slúžil? koho sem vysielali? SLON a stavanie Bielomorského kanála. Po obede sa môžeme vydať buď mikrobusom alebo na bicykloch (podľa želania) do Makarievskeho botanického sadu - jednej z najkrajších botanických záhrad na svete a hory Sekirnoj, kde sa nachádza chrám-maják. 

5. deň: Bude zasvätený prírode Soloveckých ostrovov: Solovky sú jedni z mála miest na svete, kam prichádzajú beluchy - biele veľryby (od polky júna do konca augusta). Ich pozorovanie závisí od morských odlivov. Exkurzia sa bude preto smerovať podľa toho, keď nastane odliv. Vyčkáme si! Pri predpovedí búrok a dažďov sa prehliadky nerobia, pretože beluchy k brehu neprídu. Nevieme tu zaručiť 100% stretnutie s beluchami, keďže nebudeme v žiadnom delfináriu, ale v čisto prírodných podmienkach. Druhú polovicu dňa strávime na prechádzke po grandiózny hydrotechnického komplexu - ručne vyrobenej hrádze zo žabice, ktorá spája ostrovy Veľký Solovecký a Veľký Muksalma. 

6. deň: Po raňajkách sa vydáme pozrieť si celosvetovo známe bielomorské petroglyfy (Následky Besa - Besovie sledy po rusky) - kamenné obrazce spred 3000 až 4000 rokov. Presun do dedina Veľká Guba so zastávkou na obed. Cesta ide pozdĺž Bielomorsko-Baltického kanála - monument stalinskej zástavby, ktorá spája Atlantik so Severným ľadovým oceánom. Podvečer ešte exkurzia na Kiži a k večere sa vrátime z Kiži smerom na Medzvežogorsk. Posadíme sa na vlak smerom Murmansk. O polnoci budeme prechádzať Polárny kruh

7. deň: Na obed sa dostaneme do Murmanska, po ubytovaní sa nás čaká ešte Ľadoborec Lenin a pamätník Aljoše - ochráncom polárnych oblastí počas Veľkej vlasteneckej vojny. Navštívime i rybí trh, kde si môžete nakúpiť morské produtky. Rozlúčková večera.

8. deň: Skorý ranný let do Petrohradu/Moskvy a odlet domov. 

 

Ide o autorský program, ktorý sprevádza Vladimír Ivanov, špecialista na ruskú históriu a architektúru, autor knihy Socialistická architektúra: 

Vladimir"Narodil som sa v priemyselnej časti Leningradu do vojenskej rodiny. Pracoval som ako archivár starobylých rukopisov vo Verejnej knižnici, rovnako v archíve Akadémie vied, veľa som písal pre petrohradské noviny, hlavne o politike a modernom umení.
Na mojich exkurziách rozprávam o Rusku a Petrohrade netradične: z hĺbky duše a od srdca. Príďte do Ruska s otvoreným srdcom a dostanete tu viac, ako si možno len predstavujete."

 
- sprievodca Vladimír Ivanov, oduševnenec pre históriu Petrohradu
 
 
 
Tlmočí a sprevádza Michaela Kučerová 

CENA ZAHŔŇA:

 • medzinárodná letenka
 • ubytovanie rôznej kategórie na ostrovoch s raňajkami
 • všetky transfery počas zájazdu (taxíky, vlaky, mikrobusy)
 • plavby na ostrovy - Solovecké a Kiži
 • slovenský a ruský sprievodca po celú dobu zájazdu
 • poistenie proti insolventnosti CK
Nevyhovuje Vám žiaden z ponúkaných turnusov? Kontaktujte nás a termín prispôsobíme podľa Vašich požiadaviek.

CENA NEZAHŔŇA:

 • cestovné zdravotné poistenie (možnosť vybaviť cez nás za 20 EUR Basic poistenie)
 • obedy a večere
 • storno poplatok 150 €
 • víza (95 EUR)
 • vreckové 
 • sprepitné sprievodcom a šoférom
Turnus Dátum od Dátum do Počet dní Stav Základná cena na osobu Rezervácia
SO01 Solovecké ostrovy 08.06.2020 15.06.2020 8 VOĽNÉ MIESTA 950,00 € Rezervovať